ابداع ماده‌ای برای ذخیره‌سازی انرژی با الهام از عقاب

royaldownload علم و فناوری


خبرگزاری ایسنا: آکوستیک، ماده‌ای است که انرژی را درون خود ذخیره می‌کند تا برجسته شود و به این صورت، هنگام فشرده شدن، قادر به ذخیره انرژی بیشتری خواهد بود. در هر حال، این مواد، کناره‌های تیزی دارند که با فشار کوچکی شکسته می‌شوند.

ابداع ماده‌ای برای ذخیره‌سازی انرژی با الهام از عقاب‌ها

پژوهشگران “دانشگاه کوئین مری لندن”(QMUL) و “دانشگاه کمبریج” (University of Cambridge)، روش جدیدی برای استفاده کارآمدتر آکوستیک یافته‌اند. در این روش، می‌توان سیستم‌هایی ایجاد کرد که پس از ذخیره انرژی، آن را هزاران بار به صورت مکانیکی آزاد می‌کنند.

دکتر “استویان اسموک‌اف” (Stoyan Smoukov)، از دانشگاه کوئین مری گفت: نکته جالب در مورد آینده این ماده این است که می‌توان آن را جایگزین ابزار و ربات‌ها کرد. همه عملکردهای هوشمند، در این ماده جای گرفته‌اند؛ از جمله توانایی محکم نگه داشتن اشیا که مانند توانایی عقاب در نگه داشتن طعمه است بدون این که به انرژی یا تلاش زیادی نیاز باشد. یک ربات، با استفاده از این سیستم می‌تواند دست‌های خود را ببندد و اشیا را محکم نگه دارد. تا زمان باز کردن دست و رها کردن شیء، نیازی به صرف نیروی بیشتر نخواهد بود.

ابداع ماده‌ای برای ذخیره‌سازی انرژی با الهام از عقاب‌ها

“اشا خاره” (Eesha Khare)، دانشجوی دانشگاه کمبریج و از پژوهشگران این پروژه گفت: مشکل اصلی این مواد که در شرایط نامطلوبی مانند دمای بالا قرار دارند، انبساط آنهاست. در حال حاضر باید ماده‌ای طراحی شود که ویژگی‌های انبساطی آن، با افت حرارت، سازگار و به منبع گرما نزدیکتر باشد. با این روش، ماده می‌تواند خود را به تغییرات شدید دما وفق دهد.

پژوهشگران در این پروژه، از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده کردند. این ماده آکوستیک انعطاف‌پذیر، به سادگی قابل چاپ سه‌بعدی است که از نظر پژوهشگران، ویژگی مهمی محسوب می‌شود.

شاید دوست داشته باشید:

دورهمی جالب‌ترین ربات‌های دنیا در چین

کنفرانس جهانی ربات 2018 از روز چهارشنبه در شهر پکن چین آغاز شد تا آخرین دستاوردهای رباتیک – از ربات […]

افراد دیابتی قارچ سفید مصرف کنند

خبرگزاری مهر: محققان دریافتند قارچ های دارای کلاهک سفید می توانند با بهبود اجتماع میکروبی روده همانند پری بیوتیک عمل […]

مرورگر ساخت چین تقلبی از آب در آمد

خبرگزاری ایرنا: مرورگر اینترنتی ‘رد کور’ (Redcore) چین که شرکت سازنده آن ادعا کرده بود با ساخت این نرم افزار […]