ساخت بانداژ حساس به فشار وارد شده بر زخم

royaldownload علم و فناوری


خبرگزاری ایرنا: گروهی از محققان دانشگاه MIT آمریکا، بانداژ جدیدی را ساختند که قادر است میزان فشار وارد شده بر زخم را اندازه گیری کند.

این بانداژ جدید با استفاده از فیبرهای کشسانی ساخته شده که در اثر فشار تغییر رنگ می دهند و قطر هریک از آن ها تقریبا 10 برابر قطر تار موی انسان است.

این فیبرها از طریق پیچاندن لایه های بسیار نازک و شفاف لاستیکی به دور یک رشته کشسان به عنوان هسته، ساخته شده اند.

ساخت بانداژ حساس به فشار وارد شده بر زخم

نور محیط به درون این ساختار نفوذ می کند و در سطح تماس لایه ها منعکس می شود. نور منعکس شده بسته به ضخامت هریک از سطوح تماس که بر اساس میزان کشش لحظه ای فیبر متفاوت است، با رنگ های متفاوتی دیده می شود. این تفاوت رنگ، حاصل پدیده ای موسوم به تداخل اپتیکی است.

برای استفاده از این بانداژ، یک جدول راهنما در اختیار کاربر قرار می گیرد تا بر اساس آن بتوان وضعیت کشش بانداژ و در نتیجه فشار وارد به زخم را کنترل کند و آن را در مناسب ترین حالت ببندد.

در حال حاضر فیبرهایی که به این شیوه ساخته می شوند در یک فرآیند پیچیده، پرهزینه و با طول چند سانتیمتر تولید می شوند. اما محققان در تلاشند تا سیستم تولید این فیبرها را به یک سیستم تولید انبوه تبدیل کنند.

این فیبرهای رنگی علاوه بر ساخت بانداژ حساس به فشار، در تولید محصولات دیگری از جمله البسه ورزشی و انواع فشارسنج صنعتی کاربرد دارند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Healthcare Materials منتشر شده است. 

شاید دوست داشته باشید:

ضوابط حاکم بر اینترنت اشیاء تصویب شد

پایگاه اطّلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری: جلسه شورای عالی فضای مجازی عصر امروز(دوشنبه ۳۰ مهرماه) به ریاست حسن روحانی، رئیس‌ جمهور تشکیل شد. […]

یک صورت فلکی جدید «گودزیلا» نام گرفت

خبرگزاری مهر: زمانی که فیلم های سینمایی با موضوع هیولای تخیلی بزرگی به نام گودزیلا در جهان ساخته می شد […]

تا ۵ سال آتی هر شهروند ژاپنی یک روبات دارد

پایگاه خبری انتخاب: گروهی از پژوهشگران ژاپنی که در موسسه “یک روبات برای هر نفر” کار می کنند مدعی شده […]