هنوز نفهمیدیم مسئول حصر چه کسی است؟

royaldownload علم و فناوریتابناک: روزهای پایانی سال گذشته بود که برخی نمایندگان مجلس، سخن از رفع حصر به میان آوردند و برخی از آنها با صراحت وعده دادند، به زودی رفع حصر حاصل شده و پیش از اینکه سال به پایان برسد، محصورین آزاد خواهند شد.

اما با اینکه سال به پایان رسیده، این وعده محقق نشده و نه تنها وعده نمایندگان به وقوع نپیوسته، بلکه اکنون با آغاز سال جدید، اخبار حکایت از این دارد که روند پیگیری ها نیز متوقف شده و اوضاع آن گونه که گفته می شد، نیست، به گونه ای که مجتبی ذوالنور در گفت وگو با یکی از رسانه ها اعلام کرد: رفع حصر فعلا متوقف شده است.

مجتبی ذوالنور، نماینده ای که پیشتر دیدارهایی با کروبی داشت، گفته است: رفع حصر فعلا متوقف شده و اگر قرار است اتفاق بیفتد، نباید نظام اسلامی بازنده این میدان باشد. وی دلیل این توقف را نامه کروبی دانسته و آن را به پوست موزی که اصلاح طلبان زیر پای او انداختند، تشبیه کرده است.

وی همچنین ادعا داشت: آقایانی که می گفتند قبل از عید رفع حصر اتفاق خواهد افتاد، هیچ استناد، سند و پشتوانه ای نداشتند و نظر خود را بدون پشتوانه عقلی و قانونی اعلام می کردند.

عبدالرضا هاشم زایی در گفت وگو با تابناک در این باره اظهار داشت: فضای قبل از عید، باعث شد که اوضاع کمی بهتر به نظر برسد. به هر حال، خانواده ها راحت تر می توانستند ارتباط بگیرند، نیروهای امنیتی از منزل کروبی خارج شدند و موارد دیگر، باعث شد که آنان احساس کنند که حصر برای شب عید برداشته می شود؛ اما به هر دلیل، این کار انجام نشد. جالب است ما در این هفت یا هشت سال نفهمیدیم که مسئول این حصر چه کسی است و چه کسی سه تن از مسئولان این کشور را در حصر گذاشته؟!

از یک طرف ادعا می کنند، شورای امنیت ملی مسئول آن است اما روحانی اوایل می گفت که این شورا چنین مصوبه ای ندارد.

یک بار می گویند قوه قضاییه؛ در حالی که آن هم به درستی مشخص نیست مسئول این کار باشد و مقامات آن نیز هرگز نگفته اند که قوه قضاییه این افراد را حصر کرده است؛ بنابراین، تا زمانی که ندانیم کدام نهادی باعث این حصر بدون مدت شده، نمی توانیم بگوییم چه زمانی برداشته خواهد شد.

این نماینده مردم تهران گفت: برخی می گویند، اگر کروبی این نامه را نمی نوشت، یا اینکه اگر ما دیدارهای خود را رسانه ای نمی کردیم، کار درست می شد، در حالی که من این را قبول ندارم. این حصر، یک هفته یا دو هفته که نبوده، بلکه هشت سال است که وضعیت تغییر نکرده؛ بنابراین دورنمای شفافی برای آن نیست و کسی نمی تواند بگوید کی تمام خواهد شد اما می توانم بگویم که اوضاع بهتر شده است.

همچنین سید محمدجواد ابطحی، نماینده اصولگرای مجلس نیز در این خصوص گفت: الان دیگر مانند گذشته، امنیت جانی برای محصورین به آن شکل مطرح نیست؛ اما باید شورای امنیت ملی درباره آن تصمیم گیری کند. من خودم کیفرخواست این فرد را نوشتم و بیش از 9 مورد جرم برای آن در آن زمان نوشته شد؛ اما نظر من این است که ای کاش قوه قضاییه آن زمان وارد می شد و این افراد را عادلانه و حتی علنی محاکمه می کرد، چون دیگر کار به اینجا نمی کشید. ما با این کار به ضد انقلاب بها دادیم و باعث شدیم تا شایعات زیادی در این مورد درست شود.

برای اینکه ما آن زمان پنهان کاری کردیم، همان موقع باید اگر مرتکب جرمی شده بود، محاکمه می کردند و اگر قرار بود اعدام کنند، اعدام می کردند و اگر باید آزاد می شدند، آزادشان می کردیم. الان هم باید همین کار را کنند و مردم هم از این موضع و از محاکمه آنها خوشحال می شوند.

وی گفت: ممکن است پانزده سال زندان به آنها داده شود و یا تبرئه شوند و دیگر حصر به این شیوه به نظر من معنا ندارد و زیاد آن برای نظام هزینه بر است.

غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی، دیگر نماینده ای بود که در این باره با تابناک به گفت و گو نشست. وی گفت: الان حصر دیگر فایده ای ندارد و در پاسخ به آن آقایی که می گوید باید محاکمه شود و حکم هم صادر و اینها را محارب اعلام می کند اما نمی گوید که با کدام مجوز قانونی، باید گفت، خدایی و شرعی بالغ بر هفت سال در حصر بوده اند.

وی گفت: ما اوایل به دلیل حفظ جان خودشان با این موضوع موافق بودیم، ولی نه برای هفت سال. شورای عالی امنیت ملی اختیار این را ندارد که سه نفر را هفت سال در یک خانه حبس کند. هیچ کس چنین اختیاری به اینها نداده و من شک ندارم که رهبر قانون گرای ما هم این ها را بعد از آرامش به قانون واگذار می کرد.

از همه این بحث ها هم که بگذریم ادامه حصر به جز خسارت و وحدت شکنی و افترا و اختلاف و تفرقه نتیجه دیگری ندارد، به ویژه در شرایط کنونی کشور، باید همه به فکر وفاق باشیم و گذشته ها را فراموش کنیم.

شاید دوست داشته باشید:

احتمال وجود اکسیژن کافی در مریخ افزایش یافت

خبرگزاری فارس: محققان در گزارشی اعلام کردند که آب شور موجود در زیر سطح ماه به اندازه کافی دارای اکسیژن […]

عرضه نمایشگر چشمی با دقت بی سابقه

خبرگزاری فارس: یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگر چشمی با دقت بی سابقه خبر داده است. دقت نمایشگرهای این محصول […]

کپی ۱میلیون آلبوم موسیقی بر روی اسپری رنگ

خبرگزاری فارس: محققان برای نمایش قدرت فناوری های حدید یک میلیون کپی از یک آلبوم موسیقی را فشرده کرده و […]