کشف اجساد کشتار اسپایکر در کاخ‌های صدام

royaldownload علم و فناوریایرنا: وزارت بهداشت عراق از کشف بقایای اجساد 158 شهید مربوط به کشتار اسپایکر بدست داعش در محل کاخ های صدام در شهر تکریت عراق خبر داد.

 وزارت بهداشت عراق روز دوشنبه در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که یک تیم از پزشکی قانونی، امروز بقایای اجساد 158 شهید مربوط به شهدای فاجعه کشتار اسپایکر را در کاخ های سابق صدام در شهر تکریت در استان صلاح الدین (شمال بغداد) یافته است.

در این بیانیه به جزییات بیشتری از این عملیات تفحص اشاره نشده است.

گفتنی است گروهک تروریستی تکفیری داعش با تسلط بر استان تکریت در اواسط ژوئن 2014 (خرداد 1393)، 1700 کار آموز و دانشجوی غیر مسلح پایگاه نظامی اسپایکر در شمال تکریت را قتل عام و بطور دسته جمعی در چندین نقطه در این منطقه مدفون کرد که برخی مجروحان این حادثه نیز در میان قربانیان دیگر زنده به گور شدند.

کشتار اسپایکر ارمغان روزهای نخست ‘دولت خلافت’ داعش برای مردم عراق بود، تبانی چند فرمانده باعث شد تا این کشتار بزرگ از 11 تا 15 ژوئن 2014 بطرز وحشیانه ای انجام شود، حادثه ای که هر چند در آن روزها جهان را تکان داد اما بسرعت نیز به حاشیه رانده شد.

برخی رسانه ها عراقی همواره از سکوت مجامع بین المللی در خصوص این کشتار بزرگ انتقاد می کنند، آنها می گویند مجامع بین المللی و بویژه دولت های غربی بدلیل شیعه بودن قربانیان عملا به آن بی توجهی کردند در صورتی که در مواردی با ابعاد بسیار کوچکتر همه امکانات تبلیغاتی و رسانه ای خود را بسیج کردند تا اقدامی در خصوص شناسایی عاملان صورت گیرد.

هر چند سرانجام در 21 اوت 2016 (31 مرداد 1395) 36 نفر به جرم دست داشتن در این جنایات پس از محاکمه اعدام شدند اما در محافل مردمی و سیاسی عراق هنوز ابهامات و سوالات فراوانی در این خصوص مطرح است، از جمله این که عوامل تبانی با داعش و همدستان آنها در برخی احزاب و گروههای سیاسی چه کسانی بودند و چرا افشا و محاکمه نمی شوند.

به گفته خانواده های این قربانیان، با گذشت چهار سال هنوز از سرنوشت تعدادی از این جوانان و نیز روشن شدن جزییات حادثه و کسانی که در این زمینه دارای قصور یا تقصیر هستند خبری نشده است.

گروهی از این خانواده ها دو هفته پیش با تجمع در مقابل منطقه سبز در قلب بغداد خواستار رسیدگی به وضعیت فرزندان و بستگان خود و تعیین تکلیف این پرونده شدند.

شاید دوست داشته باشید:

تلویزیون زیاد نگاه کنید جوانمرگ می‌شوید!

خبرگزاری ایسنا: پژوهشگران “دانشگاه گلاسگو “(University of Glasgow) اسکاتلند در مطالعه اخیرشان دریافته‌اند افرادی که روزانه بیش از ۲ ساعت […]

فروش آیفون‌های جدید به در بسته خورد

خبرگزاری ایسنا: چندی پیش بود که اخباری مبنی بر دستور کاهش تولید آیفون‌های ارزان قیمت و مقرون بصرفه مدل ۲۰۱۹ […]

درمان سریع و ایمن زخم با لیزر هوشمند

خبرگزاری فارس: پزشکان می گویند به روشی سریع و ایمن برای درمان زخم های پوست و حتی زخم های عمیق […]